Patron třetího ročníku Střípky z Ráje:

Porota

V žánru próza

Iva Procházková

porotce žánru próza

Iva Procházková se narodila roku 1953 v rodině spisovatele Jana Procházky. Po maturitě nemohla z politických důvodů dále studovat. Prošla řadou zaměstnání, mimo jiné se živila jako kuchařka a uklízečka. V roce 1983 emigrovala s rodinou do Rakouska. Tam a posléze v Německu strávila jedenáct let. S manželem, režisérem Ivanem Pokorným, rozvíjela divadelní projekty a věnovala se literární tvorbě pro dospělé a dětské čtenáře. Je autorkou bezmála třicítky knih vydaných dosud v 17 jazycích, za něž získala řadu literárních ocenění. V roce 1995 se vrátila do České republiky. Žije v Praze a po krátkém působení v České televizi pracuje dnes jako spisovatelka a scénáristka na volné noze.

Marek Dobrý

Marek Dobrý

porotce žánru próza

Marek Dobrý (* 1986) je český literární publicista, spisovatel a marketér. Narodil se a žije v Praze. Již při studiích na vysoké škole založil kulturní čtvrtletník Lógr, který také několik let řídil jako šefredaktor. V roce 2019 vydal svou prvotinu, povídkovou knihu Penis nemá uši, která pojednává o mužích, kteří se před složitostí světa uzavírají do svých malých a ohraničených světů, v nichž povětšinou s gustem nesnáší vše, co nezapadá do přesně daných vzorců. Mimo svou literární činnost se věnuje marketingu.

Štěpán Kučera

porotce žánru próza

Štěpán Kučera (* 1985 v Jablonci nad Nisou) vystudoval žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě v Praze, pracuje jako redaktor Salonu Práva. Vydal sbírky povídek Tajná kronika Rychlých šípů… a jiné příběhy (Host, 2006), Jidáš byl ufon… a jiné příběhy (Druhé město, 2016) a román Projekt Gilgameš (Druhé město, 2019). Příležitostně působí i jako knižní redaktor a editor – společně se Zbyňkem Vlasákem připravil sborníky Miliónový časy: Povídky pro Adru (Argo, 2014), Všechno nejlepší. Tisíc čísle a dvacet let Salonu Práva (Druhé město, 2018) a Divočina. Povídky pro Duhu (Nove bohemica, 2019). Píše také písňové texty pro liberecké hudebníky.

V žánru poezie

Julius Benko

porotce žánru poezie

Julius Benko (* 1981), autor básnických sbírek Pár slov z verbáře (2012), Posledních 31 dní (2014), Dna kořenů (2018). Publikoval v literárních časopisech Dobrá adresa, H_aluze, Host, Partonyma. Jeho texty jsou součástí česko-německého sborníku Krajina našich slov (2019). Kromě psaní se věnuje experimentální a vizuální poezii. Vystupuje na autorských čteních, která propojuje s hudbou.

Marie Iljašenko

Marie Iljašenko

porotkyně žánru poezie

Marie Iljašenko (* 1983) je básnířka a překladatelka. Její debutová sbírka básní Osip míří na jih vyšla v roce 2015 a byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Za svou tvorbu byla také nominovaná na Cenu Václava Buriana a Dresdner Lyrikpreis. V roce 2019 vydala svoji druhou básnickou sbírku Sv. Outdoor. Pracuje jako redaktorka a překladatelka. Žije v Praze.

Autor fotografie: Dirk Skiba.

Pavlína Lodeová

porotkyně žánru poezie

Pavlína Lodeová (* 1987) žije v Turnově, kde pracuje jako knihovnice ve zdejší městské knihovně. Její básně bylo možné zaslechnout během autorských čtení v Liberci i v Turnově (Literární pozdravy; Kulturnov; čtení v kavárnách, knihovnách i v divadle spolu s kolegy z literárních klubů). Publikovala v několika soutěžních sbornících a periodikách (Literární cena Vladimíra Vokolka, Hostinec časopisu Host, Tvar či Světlik). Materiál pro svou poezii, a snad i první sbírku, nalézá ve starých domech a zahradách, pod drny, za ploty a dveřmi. Inspirací jsou jí hlavně lidé, kteří nic neříkají. Ve chvílích volna ráda vyrazí na vandr nebo menší toulku do českých lesů i vesnic. K životu nutně potřebuje svou rodinu, pravidelný přísun knih, obyčejné všení dny, pevná místa a své drobné jistoty.

Autor fotografie: Jirka Lode.