Porota

V žánru próza

Martina Bittnerová

Martina Bittnerová

porotkyně žánru próza

Martina Bittnerová (* 1975 v Novém Městě na Moravě) je autorkou devíti knih a řady popularizačních článků o významných českých osobnostech minulosti. Publikovala v mnoha časopisech a e-zinech. V říjnu 2011 debutovala první samostatnou knihou Spisovatelky a Erós. Od té doby jí vyšlo dalších sedm knih – Utajené životy slavných Čechů, Na nevěru se neumírá, V průšvihu, Utajené životy slavných Češek, Lásky Boženy Němcové, Moje milované tchyně a já, Zapomenuté osudy a Můj život s gamblerem. V současnosti se věnuje literární tvorbě, přednáškové činnosti a volnočasové pedagogice. Také je kmotrou turnovské knihovny.

Bára Gregorová

Bára Gregorová

porotkyně žánru próza

Bára Gregorová je překladatelka současné polské prózy a poezie (Masłowska, Kuczok, Nahacz…). Autorka debutové knihy Kámen-hora-papír (2008) nominované na Ortenovu cenu. Průvodkyně po SSSR a zemích bývalého Sovětského svazu. Léto tráví většinou v cizině, v zimě pracuje jako lektroka českého jazyka či jako instruktorka lyžování. V turnovské kapele Jenisej hrála na saxofon a zpívala.

 

Vlastislav Hnízdo

Vlastislav Hnízdo

porotce žánru próza

Emeritní vysokoškolský pedagog a literární historik (profesor estetiky, PhDr., DrSc.). Autor řady vysokoškolských a středoškolských učebnic. K nejvýznamnějším publikacím patří: Světová literatura I.-III., monografie Ivan Olbracht, Jubilárium I. a II., Světová literatura na dlani, které vyšly v řadě vydání v ČR a SR. Publikoval několik set statí, převážně z oboru, v domácím i zahraničním tisku.

V žánru poezie

Ondřej Hanus

Ondřej Hanus

porotce žánru poezie

Ondřej Hanus (* 1987) je básník, překladatel, redaktor a literární publicista. Po absolvování gymnázia v Písku vystudoval bohemistiku a překladatelství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byl redaktorem a šéfredaktorem časopisu Psí víno, působil v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, nyní pracuje jako nakladatelský redaktor. Vydal tři básnické sbírky: Stínohrad (Brno: Weles, 2008), Výjevy (Brno: Host, 2013; Cena Jiřího Ortena 2014) a Volné verše (Brno: Host, 2017). Jeho básně byly přeloženy do angličtiny, němčiny a rumunštiny. Pochází z jihočeských Nemějic, nyní žije v Praze.

Marie Iljašenko

Marie Iljašenko

porotkyně žánru poezie

Marie Iljašenko (* 1983) je básnířka a překladatelka. Její debutová sbírka básní Osip míří na jih vyšla v roce 2015 a byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Za svou tvorbu byla také nominovaná na Cenu Václava Buriana a Dresdner Lyrikpreis. Pracuje jako redaktorka a překladatelka. Žije v Praze.

Autor fotografie: Dirk Skiba.

Radek Malý

Radek Malý

porotce žánru poezie

Radek Malý (* 1977 v Olomouci) je spisovatel, překladatel a vysokoškolský učitel. Je autorem několika sbírek poezie a knížek pro děti, rovněž rozhlasových her, učebnic a odborných publikací. Za svou tvorbu získal např. Cenu Jiřího Ortena či dvakrát Magnesii Literu.