Výsledky soutěže

Výsledky II. ročníku literární soutěže Střípky z Ráje:

PRÓZA

 1. místo    Ilona Pluhařová (roč. 1973) z Valdic, povídka: Duchové skal
 2. místo    Václav Franc (roč. 1961) z Nové Paky, povídka: Chalupa v Ráji
 3. místo    Václav Kňourek (roč. 1976) z Mnichova Hradiště, povídka: Šifra mistra skladatele
 • čestné uznání    Lenka Karlíková (roč. 1974) z Tulešic na Znojemsku, úryvek z románu Plynulý pohyb.

POEZIE

 1. místo    Dagmar Plamperová (roč. 1982) z Prahy, soubor básní
 2. místo    Marek Veverka (roč. 2000) z Čelákovic, soubor básní
 3. místo    MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc. (roč. 1942) z Prahy, soubor básní
 • čestné uznání    Jitka Fialová (roč. 1969) z Velkého Meziříčí, báseň Se sluncem v zádech.

GRATULUJEME! SBORNÍK MŮŽETE OHODNOTIT NA DATABÁZI KNIH!

Výsledky I. ročníku literární soutěže Střípky z Ráje:

PRÓZA

 1. místo    Mirka Famfulíková (roč. 1991) z Vlašimi, povídka: Vlas jménem Jeroným
 2. místo    Václav Franc (roč. 1961) z Nové Paky, povídka: Můj osobní blackout
 3. místo    Pavel Hewlit (roč. 1978) z Prahy, povídka: Pojedeme na výlet
 • čestné uznání    Václav Kňourek (roč. 1976) z Mnichova Hradiště, povídka: Zánik domu U Šerých
 • čestné uznání    Kristýna Vlasáková (roč. 1991) z Brna, povídka: Memento Mori

POEZIE

 1. místo    Lenka Karlíková (roč. 1974) z Tulešic na Znojemsku, básnický cyklus s názvem Stavební deník
 2. místo    Eliška Kohlíčková (roč. 1998) z Příbrami, cyklus básní
 3. místo    Jindřich Tošner (roč. 1947) z Třebechovic pod Orebem, básnický cyklus s názvem Samet hlasu
 • čestné uznání    Martin Trdla (roč. 1985) z Jablonce nad Nisou, cyklus básní
 • čestné uznání    Tomáš Choura (roč. 1975) z Ústí nad Labem, cyklus básní

GRATULUJEME! SBORNÍK MŮŽETE OHODNOTIT NA DATABÁZI KNIH!

Porota I. ročníku Střípky z Ráje:

V žánru próza

Iva Pekárková

Iva Pekárková

hlavní porotkyně žánru próza

Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (znovu vydaný první román autorky), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jaře vyšlo Sloni v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce) a v září také nové doplněné vydání tlusté blogoknihy — Multikulti pindy jediný český mindy. V současnosti připravuje materiál pro novou knížku.

(Foto: Kenneth Osieme Odozi)

Václav Kahuda

Václav Kahuda

porotce žánru próza

Spisovatel pocházející z Prahy. V minulosti se podílel na založení a redigování tzv. Branických almanachů. Publikuje v mnoha literárních časopisech. K jeho posledním románům patří Houština (1999) a Vítr, tma a přítomnost (2014).

(Foto: Petr Hrbáč)

Lenka Vydrová

Lenka Vydrová

porotkyně žánru próza

Autorka pocházející z Českého ráje. V profesním životě se věnuje vzdělávání mladé generace. V roce 2016 vydala svou první pohádkovou knihu Příběhy víly Březinky.

Ondřej Hník

porotce žánru próza

Pražský spisovatel a vysokoškolský pedagog, člen Obce spisovatelů. Věnuje se próze i poezii, a to i literatuře pro děti. Publikuje v literárních časopisech a almanaších, pravidelně předčítá na autorských čteních a vystupuje v různých literárních pořadech pro děti i dospělé, některé z nich spoluorganizuje. K jeho posledním knihám pro dospělé patří Poslední noc s M a jiné prózy (2014), k posledním knihám pro děti Malý pražský chodec (2013), Malý český poutník (2014) a O Snížkovi (2015). Na jaro 2016 připravuje Albatros vydání jeho osmé beletristické knihy Můj atlas Česka.

V žánru poezie

Jiří Žáček

Jiří Žáček

hlavní porotce žánru poezie

Český lyrický a satirický básník a prozaik pro dospělé i děti pochází z Chomutova, žije však v Praze. Je držitelem mnoha cen, např. čtyřikrát získal Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu roku. Stal se kmotrem turnovské knihovny. V posledních letech vydává především literaturu pro děti, např. Krysáci a Krysáci jsou zase spolu (Bestseller roku 2012), Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky, Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky, Chytré pohádky pro malé rozumbrady, Z pohádkové postýlky a Ezopovy bajky (Bestseller roku 2015).

Pavlína Skálová

porotkyně žánru poezie

Pochází z Jičína. Od roku 2015 pracuje jako knihovnice v turnovské knihovně; ve městě také žije. Píše poezii. Více či méně úspěšně se zúčastnila nemnoha literárních soutěží (Máj, měsíc poezie, Mělnický Pegas, Literární cena Vladimíra Vokolka) Několik básní najdete v Hostinci časopisu Host, Světliku či soutěžních sbornících. Další jste mohli zaslechnout na některém z autorských čtení, převážně v Liberci.

Marek Sekyra

Marek Sekyra

porotce žánru poezie

Vedoucí pracovník Všeobecné půjčovny v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Angažuje se v Kruhu autorů Liberecka. V roce 2007 mu vyšla jeho básnická prvotina Modré hodiny. Roku 2010 vydal studii Máchovské mýty a omyly; o rok později básnickou sbírku Úvozy. Podílel se také na knihách o německy píšících předválečných autorech v Libereckém kraji: Ještědské květy (2008), Jizerské květy (2011), Frýdlantské květy (2013) a Ploučnické květy (2015).

Vladimír Vacátko

Vladimír Vacátko

porotce žánru poezie

Básník, slammer a písničkář bez kytary pochází z Liberce, léta univerzitních studií strávil v Brně a bavorském Pasově. Byl mj. novinářem, knihkupcem, nebo realitním makléřem; v Sasku doučoval školáky stranící se vzdělání, v horách na severu Kamerunu pomáhal stavět školu pro děti negramotných farmářů. Vydal čtyři sbírky poezie a krátkých próz: Letos už maturujem (2004), Tlustá kráva z paneláku a další starý dobrý známý firmy (2009), Bez kondoma (2011) a Spolek lumíků (2013). S Eliškou Kopeckou vytvořil tři série komiksových stripů Uzená makrela (2009-2012). Před dokončením je kniha převyprávěných kamerunských pohádek Moudřejší než král.

(Foto: Jan Mastník)